Rajska La Marmorata

Dziwię się, że dopiero teraz podzielę się z Wami informacjami o tym niezwykłym miejscu, bo La Marmoratę darzę wielkim sentymentem i zawsze będę tam chętnie wracał. Byłem w wielu miastach oraz regionach Włoch, ale nic się nie może równać z tym villaggio. La Marmorata to zdecydowanie wakacyjna wioseczka, która żyje tak naprawdę od kwietnia do października. W tym okresie zjawiają się tam właściciele poszczególnych apartamentów oraz ich goście. Wiele mieszkań można wynająć na okres urlopu. Znajduje się ona około 5 km od Santa Teresy di Gallura na północy Sardynii. Z jej plaży widać Korsykę. Tuż obok villaggio znajduje się duży kompleks wczasowy Aeroviaggi, którego ofertę widziałem na stronie jednego z polskich biur podróży, ale ceny przynajmniej dla przeciętnego Kowalskiego są odstraszające. Natomiast opisywane miejsce ma naprawdę włoski, wyjątkowy klimat i jak się dobrze pokombinuje, to da radę w miarę za rozsądne pieniądze spędzić tam czas.

La Marmorata | WakacjeWlochy.lh.pl
La Marmorata | WakacjeWlochy.lh.pl

Na miejscu dostępny jest samoobsługowy market, bar z dużym tarasem, gdzie wieczorami możecie posiedzieć przy drinkach, słuchając muzyki na żywo lub pobawić się w karaoke. Jest też restauracja La Terrazza, w której zjecie prawdziwą włoską pizzę oraz skosztujecie owoców morza, ale od razu Wam powiem, że jest stosunkowo drogo. Na przykład restauracja L’Oasi w okolicach Baia Sardegna, którą już tu opisywałem oferuje znacznie większe porcje za połowę ceny z La Terrazza. Warto też wypróbować knajpki w Santa Teresie. Niemniej dwa razy zdarzyło mi się z żonką zjeść w tym miejscu. Dużą zaletą tej restauracji jest również jej taras z widokiem na morze. Podobnie jak w barze, tak i tutaj odbywają się koncerty na żywo, konkursy karaoke, jest też możliwość gry w piłkarzyki, a dla dzieci jest przygotowany mini plac zabaw.

My dodatkowo korzystaliśmy z uroków wieczornych animacji we wspomnianym sąsiednim kompleksie. Wystarczyło przejść przez niewielki murek i udać się do amfiteatru pod chmurką. Krótko mówiąc – nie nudziliśmy się i zawsze się coś ciekawego działo mimo, że nie jest to miasteczko z dużą ilością punktów usługowych oraz rozrywkowych.

Największą zaletą La Marmoraty jest jednak jej plaża, a właściwie kompleks plaż. Jest tu bowiem plaża komunalna, której część dzierżawiona jest przez Aeroviaggi, jest też mniejsza plaża, osłonięta głazami, z której korzystają goście villaggio oraz są takie małe kamieniste zatoczki, które są bardziej intymne. Na tej plaży bliżej villaggio charakterystyczne jest to, że w sezonie właściciele i goście apartamentów zostawiają na niej plażowe akcesoria typu leżaczki, krzesełka oraz powbijane parasolki, co możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu. W ten sposób trzymają sobie już upatrzone wcześniej miejsca, gdzie jest im najwygodniej, a poza tym nie muszą codziennie nosić tego wszystkiego ze sobą.

La Marmorata | WakacjeWlochy.lh.pl
La Marmorata | WakacjeWlochy.lh.pl

Ja osobiście wolałem jednak przejść się kawałek na lewo od plaży (patrząc w stronę morza), do takiej mini zatoczki. Co prawda na brzegu było takie małe piaszczyste oczko, a reszta była pokryta kamieniami, ale zachwyca mnie jej urok. W wodzie drobny piaseczek, sama woda mega przezroczysta, a ledwie 10 metrów od brzegu podczas snurkowania naliczyłem 12 gatunków ryb. Do tego cisza i spokój.

Człowiek naprawdę przy takim morzu, takich plażach, takim jedzeniu i pogodzie czuje się tam jak w raju. Bardzo Wam polecam to miejsce, a jeśli nawet nie udałoby się Wam wynająć apartamentu bezpośrednio w La Marmorata, to możecie zamieszkać np. w Santa Teresie di Gallura, a na La Marmoratę wybrać się w formie wycieczki na tamtejsze plaże.

Komentarze

komentarze