Przygotuj samochód na urlop

Takie zadanie powinno znaleźć się na Twojej liście rzeczy do zrobienia przed wyjazdem na wakacje, które zbliżają się już coraz bardziej. Samochód jest najczęściej wybieraną formą dojazdu w wyznaczone na urlop miejsce, ponieważ zapewnia wyjątkowy komfort pasażerom, mobilność w trakcie wycieczki, a także bezpieczeństwo, o które najpierw musi zadbać kierowca. Zapraszamy do zapoznania się z kluczowymi czynnościami przed wyruszeniem w daleką trasę, by spokojnie i bezpiecznie dojechać do upragnione wakacje.

Stan opon

Na początek zajmijmy się stanem i jakością obecnie założonych opon samochodowych, które powinny być już oczywiście letnie. Poza dopilnowaniem wariantu sezonowego opon, konieczne jest również sprawdzenie ich zbieżności, by koła po zmianie opon mogły funkcjonować prawidłowo i bez żadnych zarzutów. Ponadto potrzebne jest stwierdzenie, że ilość napompowanego powietrza jest równie prawidłowa. Wystarczy zatem podjechać na najbliższą stację paliw, by ewentualnie dostarczyć im więcej powietrza, a zwłaszcza, gdy wyruszasz wspólnie z kilkuosobową rodziną na dalekie wakacje.

Trzeba pamiętać, że im większy ciężar samochodu wraz z załadowanymi bagażami i pasażerami, tym bardziej napompowane powinny być opony, by w czasie pokonywania kilkuset kilometrowej trasy nie zdarły się ani nie uszkodziły w żaden inny sposób. Jednak w razie takiej awarii powinieneś także posiadać koło zapasowe, którego ilość powietrza podobnie musi zostać sprawdzone i ewentualnie wyregulowana. Niektóre sytuacje są niestety nie do przewidzenia, dlatego sprawdź przed wyjazdem czy posiadać aktualne ubezpieczenie. Zabranie ze są nieważnych dokumentów uniemożliwi Ci podjęcie odpowiednich działań, a przy okazji także przyniesie Ci kompletnie niepotrzebny mandat.

Sprawność pojazdu

Kolejną rzeczą jest już zweryfikowanie całości samochodu, który powinien móc normalnie nadawać się do przejeżdżania dalekodystansowych tras. W takim razie niezbędne będzie wykonanie samodzielnego przeglądu, a najlepiej i najpewniej będzie podjechać do sprawdzonego warsztatu mechanicznego i zapłacić za kompleksowy przegląd auta. Będziesz miał pewność, że wszystko zostało dokładnie zbadane, a wszelkie nieprawidłowości wykryte przedwcześnie.

Kontrola stanu technicznego pojazdu jest kluczową, jak nie najważniejszą częścią przygotowań. Wówczas może okazać się, że samochód wymaga wymiany wałów napędowych albo wymiany płynów. Profesjonalni mechanicy zajmą się także diagnozą układu hamulcowego, kierowniczego i całego zawieszenia, gdzie nic nie powinno umknąć ich uwadze. Musisz liczyć się z pewnymi kosztami takiego przeglądu, ponieważ zawsze jakaś część może wymagać wymiany lub regeneracji, co jest absolutnie normalnym skutkiem zwykłej codziennej eksploatacji, ale przecież najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

Klimatyzacja on/off

Zbliżający się okres wakacyjny będzie z pewnością wypełniony upałami i słonecznymi dniami, dlatego też w czasie podróży dobrze jest móc liczyć na wsparcie klimatyzacji. W tym celu musisz również sprawdzić jej aktualny stan, a najlepiej oddać ją do odgrzybienia i ponownego nabicia, by wdychane przez Was powietrze było świeże i czyste.

Dla niektórych klimatyzacja mogłaby prędzej kojarzyć się z udogodnieniem niż bezpieczeństwem, ale zwróćmy uwagę na ryzyko związane z prowadzeniem samochodu przez kilka godzin w dusznościach, gdzie nasz organizm może niekiedy nie wytrzymać z wycieńczenia, dlatego tak ważne są niektóre funkcje dodatkowe w aucie, by móc spokojnie dotrzeć do celu.

Komentarze

komentarze