Panini i focaccia, czyli kilka słów o włoskich przekąskach

Obie te potrawy znane są dobrze na całym świecie – wszystko za sprawą ich smaku oraz włoskiego pochodzenia. Focaccia i panini to dwa różne rodzaje pieczywa, które przeważnie służą jako dodatek do dań głównych lub jako przekąska. Ich smak oraz wygląd sprawiły, że stały się popularne nie tylko we Włoszech, ale też innych częściach świata. Z czego są wypiekane oraz w czym tkwi ich sekret?

Artykuł sponsorowany

Panini

Panino dosłownie oznacza „mały chleb”, a panini to liczba mnoga tego wyrazu. Jest to rodzaj przekąski stworzonej z włoskiego rodzaju chleba (m.in. ciabatty, mischetty lub bagietki) z dodatkami sera, szynki, salami czy mortadeli. Najczęściej smakołyk podaje się na ciepło po jego uprzednim zgrillowaniu lub zapieczeniu. Kanapka przecięta jest horyzontalnie i wypełniona różnorodnymi smakołykami według uznania. Niewątpliwą jej zaletą jest na pewno sposób przyrządzenia – z zewnątrz skórka chleba jest chrupiąca, a środek pozostaje miękki i rozpływający się w ustach. Większość składników jest grillowana, co sprawia, że nabierają delikatnego smaku. Wypełnienie może być tak naprawdę różnorodne, ale większość restauracji serwujących włoskie dania (np. takich jak http://www.estella.pl/imprezy-okolicznosciowe) korzysta głównie z produktów typowych dla włoskiej kuchni – serów, szynki (np. prosciutto) oraz warzyw (m.in. rukoli, cukinii, pomidora czy bazylii).

Focaccia

Focaccia znacząco różni się od panini. To pieczywo stanowi podstawę pizzy (samo ciasto), jednak jest ono wzbogacone licznymi dodatkami w postaci oliwy, aromatycznych przypraw i ziół, suszonych pomidorów czy oliwek. Podobnie jak panini, stanowi zazwyczaj dodatek do gotowych dań głównych lub lekką przekąskę. Jej zadaniem jest zaspokojenie pierwszego głodu. Od tradycyjnej pizzy różni się tym, że okres wyrastania ciasta focacci jest dużo dłuższy. Sposobów jej przyrządzenia jest wiele – może być cienka, gruba, wypiekana na kamieniu albo pieczona w formie. Również stopień wypieczenia zależy od preferencji danej osoby, gdyż może być ona lekko zarumieniona lub blada. Tak naprawdę przyrządzenie tego dania wymaga połączenia ze sobą 4 składników – mąki, drożdży, wody i soli. Istotny jest czas wyrabiania ciasta oraz odpowiednie proporcje mąki i wody, gdyż w przeciwnym razie focaccia może się kruszyć, być za sucha, ciężka lub twarda. Idealnie przygotowana przekąska powinna mieć chrupiącą skórkę oraz miękki środek.

Sekret włoskich smakołyków

Najczęściej oba smakołyki można spotkać we włoskich restauracjach, gdzie podawane są przed daniem głównym lub jako dodatek np. do zupy. Włosi jadają panini najczęściej na śniadanie, a z kolei focaccię jako przekąskę. Oba smakołyki charakteryzują się chrupiącą skórką i rozpływającym się w ustach środkiem. Co prawda, focaccię jada się najczęściej z minimalną ilością dodatków (najlepiej jedynie oliwa i zioła), ale to właśnie samo ciasto ma odgrywać główną rolę. Z kolei panini oparte jest w dużej mierze na dobrze dobranych składnikach w postaci warzyw, serów oraz wędlin.

Komentarze

komentarze