Morze Adriatyckie

Plaża w Silvi Marina leży nad Morzem Adriatyckim, czyli tzw. Adriatykiem. O nabrzeżu prowincji Abruzzo już kiedyś słów kilka Wam przedstawiliśmy, dlatego teraz trochę o samym morzu.

Adriatyk to jeden z basenów Morza Śródziemnego i stanowi jego 1/5 powierzchni. Rozdziela on Półwysep Apeniński od Półwyspu Bałkańskiego. Jest to bardzo czyste morze. Plaża w Silvi jest oznakowana błękitną flagą, co gwarantuje nam właśnie m.in. czystość wody. Przy tym jest to bardzo spokojnie morze. Latem nie występują tu duże fale, które nie pozwalają na kąpiel.

Morze Adriatyckie należy do jednych z najbardziej zasolonych mórz na świecie. Średnia wartość zasolenia wynosi 38,3 g na 1 L wody. Tak silne zasolenie sprawia, że jest tu duża wyporność. Zatem jeśli ktoś nie umie pływać lub nie czuje się najmocniejszy w tej kwestii, to akurat tutaj może czuć się pewniejszy. Poza tym wodnym zabawom sprzyja fakt, że jest tu płytko i nawet w odległości 200 m od linii brzegu dorosła osoba poczuje grunt pod nogami.

Jest to także ciepłe morze. Najniższa temperatura jest notowana w lutym, kiedy to wskaźnik termometru pokazuje 7-6 st. C. Potem systematycznie rośnie, by pod koniec maja osiągnąć temperaturę w granicach 20 – 23 st. C., a latem nawet 27-28 st. C.Z tarasów Appartamento Caterina, jak i z samej plaży widać w oddali, na horyzoncie platformy naftowe i gazowe. To dlatego, że Adriatyk posiada bogate zasoby w te właśnie surowce. Wydobycie odbywa się z największą starannością o kwestie ekologiczne, stąd nie ma obaw o zanieczyszczenie wód.

Oprócz złóż naturalnych Adriatyk pełen jest makreli, sardynek i tuńczyków, co z kolei przekłada się na rozwinięty biznes połowowy.

 

 

 

 

Komentarze

komentarze