4 powody, aby odwiedzić Palazzo Reale di Napoli

Palazzo Reale di Napoli, czyli przekładając na nasz język po prostu Pałac Królewski w Neapolu to prawdziwa niespodzianka naszego świątecznego wyjazdu. Muzea i szwendanie się po obiektach z licznymi korytarzami to raczej nie nasz konik, ale w przypadku tego miejsca było inaczej.

Palazzo Reale di Napoli taki niepozorny

Podczas jednego z pierwszych dni naszego pobytu w Neapolu trafiliśmy na Piazza del Plebiscito. To była już droga powrotna z nabrzeża, gdzie odwiedziliśmy Castello dell’Ovo. Pamiętam, że naszą uwagę na tymże placu bardziej przykuła bazylika niż sam pałac. Przyznaję jednak, że na chwilę spojrzałem na niego, gdyż zaciekawiły mnie białe rzeźby stojące we wnękach elewacji tego budynku. Natomiast on sam jakoś taki niepozorny, nic wyjątkowego. Powiem więcej… no po prostu jeden z wielu obiektów, jakie można spotkać w Neapolu.

Zewnętrzna odsłona Palazzo Reale di Napoli od strony Piazza del Plebiscito | WakacjeWlochy.lh.pl
Zewnętrzna odsłona Palazzo Reale di Napoli od strony Piazza del Plebiscito | WakacjeWlochy.lh.pl

Dopiero kolejnego dnia rano, kiedy zastanawiałem się, gdzie tym razem się wybrać na wycieczkę, przeczytałem na jednym z blogów, że środek Palazzo Reale di Napoli naprawdę zachwyca. Od razu chciałem to zobaczyć. Szybka decyzja, telefony w kieszenie, GoPro do torby i w drogę!

Jak się później okazało, była to słuszna decyzja i mam teraz dla Was 4 główne powody, dla których warto odwiedzić neapolitański pałac.

Powód nr 1. Bo jest… tani

Tak. Czysto pragmatyczny powód. Ja wiem, że to względna sprawa, ale w takim razie rozpatrzmy cenę wejściówki. Do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu za wejście należy zapłacić 12 euro za osobę dorosłą. W przypadku Palazzo Reale di Napoli bilet to wydatek rzędu jedynie 4 euro. Co ważne osoby do lat 18 i bodajże powyżej 65 roku życia wchodzą za free, a studenciaki mają wjazd za trójkę (Nie, nie za „Pan da trzy”, tylko za 3 euro). Możemy zatem mówić o „taniości”? Możemy.

Przy okazji tylko dodam, że pałac można zwiedzać między 9 a 19, a bilety kupuje się w kasie zaraz na lewo wchodząc w bramę od Piazza del Plebiscito. Jest opcja, aby otrzymać przewodnika audio. Do wyboru język włoski i angielski. Co wazne nie kasują za to dodatkowo. My z tego skorzystaliśmy, fajna sprawa.Powód nr 2. Historia na wyciągnięcie ręki

Kolejny powód, już bardziej metafizyczny, intelektualny. To jest obiekt, który był projektowany już w 1600 roku przez architekta Domenico Fontanę. Ma więc już trochę tych latek, prawda? A jeśli tak, to i swoje przeżył oraz był świadkiem wielu istotnych wydarzeń. Na początku korzystali z niego Hiszpanie, ale później był już własnością dynastii Burbonów. Jego położenie nie jest jednak najbardziej fortunne. To dlatego, że leży dość blisko linii brzegowej, a to stwarzało możliwość łatwego ataku na rodzinę królewską od strony morza. Stąd też fakt, ze chętniej korzystali oni ze swoich innych rezydencji w mieście.

Niemniej tę historię oraz upływ czasu tam naprawdę czuć. Każdy kolejny właściciel dokładał coś od siebie i w ten sposób wszyscy zrobili zrzutkę na naprawdę luksusowy pałac. Co prawda mało się zachowało oryginalnych mebli z poszczególnych okresów, ale to też kwestia tego, że dokonywano licznych przemeblowań, zmian aranżacji wnętrz, a nawet funkcji mieszkalnych. I jak to bywa w przypadku przeprowadzek coś się zapodziało, coś zostało wymienione na nowy model itd.

Sam Palazzo Reale di Napoli został poddany licznym próbom przetrwania. W 1837 roku na przykład padł ofiarą pożaru, który zniszczył dużą jego część. W czasie II Wojny Światowej „dostał kulkę”, a dokładniej rzecz ujmując trafiono go bombą. Za każdym razem udawało się go jednak odbudowywać. I bardzo się z tego cieszę, bo można w nim podziwiać również liczne dzieła sztuki…

Powód nr 3. Mieszanka sztuki

O właśnie, to jest powód numer 3 – sztuka. W pałacu dominuje styl barokowy i neoklasycystyczny. W poszczególnych salach znajdziecie epokowe meble, zegary, rzeźby, ręcznie zdobione drzwi, czy też obrazy. Są tam dzieła nie tylko z Neapolu oraz Włoch, ale też i innych krajów Europy (Niemcy, Hiszpania, Holandia) oraz Chin (chińskie wazy, które dotarły tu jako prezent dla króla w XIX wieku). Nie jestem wielkim ekspertem w tej dziedzinie, ale całość robi wrażenie.

Dzieła sztuki w Palazzo Reale di Napoli | WakacjeWlochy.lh.pl
Dzieła sztuki w Palazzo Reale di Napoli | WakacjeWlochy.lh.pl

Powód nr 4. Poczujesz złoto

Meble oraz inne dzieła sztuki w zdecydowanej większości są zdobione złotem. Czy to nogi od komody, czy to ramy obrazów, czy też drobniejsze elementy waz lub całe wazy. Nawet w kilku salach sufity są pozłacane. Człowiek przez to nie może oderwać wzroku od tego wszystkiego. No powiem Wam, że w sumie miałem problem na czym się skupić w danej chwili. To złoto tam jest, tworzy niesamowitą atmosferę, je się po prostu czuje!

Złoto w Pałacu Królewskim w Neapolu jest niemal w każdym pomieszczeniu | WakacjeWlochy.lh.pl
Złoto w Pałacu Królewskim w Neapolu jest niemal w każdym pomieszczeniu | WakacjeWlochy.lh.pl

Choć raz poczuć się jak król

To w sumie też jest jakiś powód. Tam rzeczywiście można poczuć się jak król/królowa. Cała wycieczka po pałacu zajęła nam godzinę, ale kilka mniej ciekawych sal omijaliśmy. Tłoczno nie było, razem z nami w tym samym czasie przechadzało się może z kilkanaście osób. To również wpływało na panującą tam atmosferę. Zupełnie inne doznania niż choćby w muzealnych obiektach w Rzymie. Wychodziłem stamtąd jako król i dlatego też choć początkowo opis Palazzo Reale di Napoli chciałem uwzględnić w jakimś zbiorczym tekście, to jednak zdecydowałem się poświęcić mu całkiem osobny materiał.

Mam nadzieję, że podobnie jak mnie zainspirowali inni, tak ja również zainspirowałem Was do odwiedzin tego miejsca. Jeśli natomiast ktoś z Was już tam był, to niech da znać w komentarzu poniżej jak wrażenia.

Komentarze

komentarze